Tentative program of parallel session 3

as of 4:00pm, June 16, 2011 (HKT)

Papers with special characters below its paper ID are nominated for the following awards:

* Best Student Paper
# Best Research Paper
Best Design Paper

July 6, 2011, Wednesday

16:30
Parallel session 3:
Symposia / Interactive events
Symposium 1: Knowledge Building
Venue: LE2, Library Extension Building
MC-544
Towards Productive Multivocality in the Analysis of Collaborative Learning
Daniel Suthers, Kristine Lund, Carolyn Rose, Gregory Dyke, Nancy Law, Chris Teplovs, Wenli Chen, Ming Ming Chiu, Heisawn Jeong, Chee Kit Looi, Richard Medina, Jun Oshima, Keith Sawyer, Hajime Shirouzu, Jan Willem Strijbos, Stefan Trausan-Matu, Jan van Aalst
Symposium 2: Learning activities and tools
Venue: LE3, Library Extension Building
MC-484
Augmented Reality Games: Place-based Digital Learning
Eric Klopfer, Josh Sheldon, Louisa Rosenheck, Judy Perry, Kurt Squire, Jim Mathews, Bob Coulter, Matt Dunleavy, R. Benjamin Shapiro
Symposium 3: Learning interactions
Venue: LE6, Library Extension Building
MC-167
Collaboration as Scaffolding: Learning Together with Dynamic, Interactive Scientific Visualizations and Computer Models
Marcia Linn, Ji Shen, Hsin-Yi Chang, Fang-Pei Hsieh, Beat Schwendimann, Camillia Matuk, Jennifer King Chen, Jennifer Chiu, Charles Xie, Baohui Zhang, Daner Sun, Karel Mous, Quee Boon Koh, Bahadia Namdar, Rutchelle Enriquez, Jing Lei, Heng Luo, Sunghye Lee, Hsin-Kai Wu
Symposium 4: Technology-enhanced interactions & analysis
Venue: LE7, Library Extension Building
MC-296
Contextualizing the changing face of Scaffolding Research: Are we driving pedagogical theory development or avoiding it?
Rosemary Luckin, Chee Kit Looi, Sadhana Puntambekar, Danae Stanton Fraser, Iris Tabak, Joshua Underwood, Wenli Chen
Symposium 5: Issues in CSCL
Venue: LE8, Library Extension Building
MC-457
Introducing China: Expanding the CSCL Research Community
Jianhua Zhao, Kedong Li, Shaoming Chai, Lu Wang Shaoqing Guo, Shengquan Yu, Gang Cheng, Xianmin Yang, Yanyan Li, Jianhua Zhao, Hui Xu, Xidiao Chen, Xiaoqing Gu, Jian Zhao, Xianqing Bao, Kangli Li, Slotta James, Nancy Law
Interactive events session 7: Knowledge building
Venue: LE1 (Hui Pun Hing Lecture Theatre), Library Extension Building
int112
Trialogical learning supported by Knowledge Practices Environment
Sami Paavola, Merja Bauters, Christoph Richter, Crina Damsa, Klas Karlgren, Eini Saarivesi, Seppo Toikka, Minna Lakkala, Hanni Muukkonen, Liisa Ilomaki
Interactive events session 8: Technology & pedagogy co-design
Venue: LE4, Library Extension Building
int118
Creativity of Teachers and Peer-Student-Tutors through Video Media at the Intersection of Content and Cognition
Eric Hamilton, Nancy Harding, Gina Chaves, Wendy Chaves
Interactive events session 9: CSCL in school subjects
Venue: LE5, Library Extension Building
int142
ICT for educational pedagogical innovations and learner diversity
Yiu Yee Ku, Andrew Chung Yee Tse, Keung Kai Chan, Kenneth Cheng, Alison Lau, Tung Keung Poon

Also see other sessions

July 6, 2011, Wednesday

11:30
Parallel session 1: Long papers / Interactive events
14:30
Parallel session 2: Short papers / Interactive events
16:30
Parallel session 3: Symposia / Interactive events
18:00
Poster session 1 & reception (Reception to start at 18:45)

July 7, 2011, Thursday

10:30
Parallel session 4: Long papers / Symposia / Interactive events
13:00
Parallel session 5: Invited presidential sessions / Symposia / Interactive events
14:30
Parallel session 6: Long papers / Interactive events
16:30
Poster session 2

July 8, 2011, Friday

10:30
Parallel session 7: Short papers / Interactive events
13:30
Parallel session 8: Long papers / Symposia / Interactive events
Last modified on June 16, 2011